Wpisy z Listopad, 2014

Kontynuacja fundamentów Zalanie ław fundamentowych to dopiero połowa sukcesu. Zbudowanie podwalin naszego domu to bardzo odpowiedzialne zajęcie, a każdy błąd czy niedociągnięcie może skutkować poważnym uszkodzeniem budynku. Po zalaniu zbrojonych ław fundamentowych betonem należy wymurować murek z bloczków betonowych do poziomu pierwszej kondygnacji. Tę funkcję możemy podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na murowanie w domu parterowym, oraz murowane w domu podpiwniczonym. W przypadku domu parterowego murowanie bloczków betonowych jest o wiele szybsze, a wynika to naturalnie z ich mniejszej ilości. Głębokość ławy fundamentowej w normalnych warunkach w przypadku domu parterowego nie przekracza metra dwudziestu centymetrów. Znaczy to, że wysokość murowanego fundamentu mieści się w jednym metrze. W przypadku domu podpiwniczonego ławę fundamentową zalewa się na większej głębokości, aby w miarę możliwości ukryć jak największą część piwnicy pod ziemią. Ma to na celu zmniejszenie wysokości budynku względem poziomu gleby. Mur z bloczków betonowych w domu podpiwniczonym musi być na tyle wysoki, aby zapewnił użytkową wysokość pomieszczeń, a jest to zwykle wysokość do dwóch metrów osiemdziesięciu pięciu centymetrów.

Firma murarska czy własnoręczna praca? Zatrudnić firmę murarską czy budować dom własnoręcznie? To pytanie zaprząta głowę bardzo dużej ilości inwestorów, jednak należy pamiętać, że decyzja nie należy wyłącznie do niego, ale jest składową bardzo wielu czynników. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć je wszystkie, aby nie popełnić błędu, którego z pewnością będziemy żałować. Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to czy posiadamy odpowiednie zdolności, które pozwolą nam murować nasz dom. Bardzo ważny jest również zasób wolego czasu, ponieważ murowanie domu to proces niezwykle pracochłonny. W przypadku pracy minimum dwóch murarzy z pomocnikami, skończenie murowanie domu jednorodzinnego to zwykle kwestia kilku tygodni, a przy wymagającej pracy niestety nie będziemy mogli sobie pozwolić na własnoręczną pracę. Rozważając to pytanie należy wziąć pod uwagę następujące zagadnienie. Jeżeli mamy dobrą pracę, a do murowania domu musimy wziąć odpowiednią ilość wolnego, to z pewnością będziemy mieli przerwę w zarobkach. Czyli generalnie pokryje nam się to z kosztami, które poniesiemy zatrudniając firmę budowlaną. Wiadomo, że fachowe usługi są kosztowne, ale niekiedy nie mamy innej możliwości. W przypadku skomplikowanych projektów, zatrudnienie fachowców jest niezbędne.

Nadproża na parterze

26 listopada 2014, w kategorii Stan surowy otwarty

Nadproża na parterze Ważnym etapem, który następuje zaraz po wymurowaniu ścian jest konstrukcja nadproży. Jest to element, który znajduje się bezpośrednio nad otworami okiennymi oraz nad drzwiami. Otwory okienne w czasach obecnych mają wymiar przekraczający półtora metra, a więc nadproże to spory kawał betonu wiszący w powietrzu. Z tego właśnie względu należy wykonać go bardzo starannie, aby uniknąć wszelkich problemów wynikających z błędów konstrukcyjnych. Budowanie nadproży można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na budowanie z gotowych elementów, lub budowanie od podstaw, czyli metodą tradycyjną. W przypadku budowania nadproży gotowych, sprawa jest banalnie prosta, ponieważ wystarczy zamówić odpowiednie rozmiary elementów, połączyć je niewielką ilością stali, a następnie zalać betonem. W przypadku metody tradycyjnej proces jest bardziej skomplikowany, ponieważ samo zalewanie betonem poprzedzone jest zbudowanie szalunku i odpowiedniemu uzbrojeniu stalą. Budowanie szalunków najczęściej wykorzystuje deski w celu zbudowania koryta. Następnie w przygotowanym korycie umieszczamy belki stalowe o gęstości uzależnionej od długości nadproża. W przypadku kilkumetrowych nadproży należy użyć prętów o średnicy powyżej szesnastu milimetrów.

Zakładanie płytek w kuchni Każdy dom rożni się pod względem funkcjonalności, oraz rozmieszczenia pomieszczeń jednak każdy ma w swym projekcie kuchnie. Taka przestrzeń służy nam do przygotowywanie potrwa oraz ich wydawania od części jadalni. Kuchnia jest pomieszczeniem, które ma sporo wilgotności podyktowane jest to ciągłymi procesami obróbki cieplnej potraw. Przygotowywanie posiłków może też zniszczyć jej wystój, dlatego dobrym pomysłem w kuchni są płytki. Elementy te nie tylko osłaniają ściany, ale też podłogi przed zabrudzeniami i są bardzo proste w konserwacji. Aby położyć płytki musimy na początek oczyścić podłoże, czyli sprawdzić czy jest proste za pomocą poziomicy wyrównać wszelkie zagłębienia i następnie wykonać zaprawę do płytek. W sklepach dostępne są kleje do płytek lub gipsy szpachlowe, które szybko wiążą płytkę ze ścianą czy podłogą. Każdą płytkę kładziemy zachowując odpowiednią odległość, w uzyskane szpary wsadzimy fugi. Takie rozwiązanie pozwala płytce dobrze osiąść na zaprawie i daje piękny efekt, ponieważ wszystkie elementy znajdują się w takim samym ułożeniu. Aby być pewnym, że odstępy są właściwe powinniśmy między płytki wsadzić krzyżaki, które odizolują materiały od siebie. Dopiero, kiedy płyta jest już umocowana na koniec fugujemy ją w dowolnym kolorze.

Fundamenty od strony technicznej Fundamenty to pierwszy krok w budowie każdego budynku, są one bardzo ważne, a więc należy je wykonać starannie i zgodnie z wszelkimi normami prawa budowlanego. Kupując projekt naszego domu, musimy sprawdzić czy zawarta w nim specyfikacja techniczna jest dokładna. Jeżeli będziemy zadowoleni z planu, oraz nasz nadzór budowlany zaakceptuje wszelkie wytyczne możemy przystąpić do ich wykonania. Po utworzeniu odpowiednich szalunków, kolejnym krokiem w budowaniu ławy fundamentowej jest zbrojenie. Wykonanie zbrojenia jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, ponieważ od jego dokładności będzie zależała wytrzymałość ławy na obciążenia mechaniczne. Ważne jest, aby grunt pod ławę był utwardzony, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie ona opuszczała się niżej względem pozostałych części ławy, co grozi jej pęknięciem. Zbrojenie ławy w zależności od jej wielkości wykonuje się zwykle z prętów stalowych wykonanych w specyfikacji żebrowanej. Ich grubość w przypadku domów jednorodzinnych to najczęściej dwanaście milimetrów. Belki zbrojeniowe w normalnych warunkach buduje się z czterech prętów o przekroju dwanaście milimetrów, powiązanych ze sobą strzemionami wykonanymi z prętów o przekroju sześć milimetrów. Ich gęstość zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Zagęszczenie możemy zaobserwować w narożnikach oraz łączeniu poszczególnych belek.

Dom parterowy czy piętrowy, jaki budować? Wybór projektu jest ogromnym wyzwaniem. Tak do końca nie wiemy, czego szukać, co się opłaca i co będzie tańsze dla nas inwestorów. Domy mogą mieć przecież rożny kształt wielkość oraz rozmieszczenie. Musimy wszystko skrupulatnie przemyśleć, aby wybrać wersję jak najbardziej odpowiednią dla naszych potrzeb. Domy dzielimy ze względu na liczbę kondygnacji na parterowe oraz piętrowe oba mają swoje zalety, jaki wady. Przyjrzyjmy się na początek tym piętrowym, ponieważ to one były najmodniejsze w starym budownictwie. Zaletą domu piętrowego jest brak skosów na piętrze, dzięki czemu uzyskujemy więcej powierzchni mieszkalnej. Wadą natomiast takiego budownictwa jest piwnica, ponieważ ta jest dodatkową kondygnacją, czyli większą inwestycją dla budującego. Domy piętrowe ponadto mają więcej schodów często są to dwie czy nawet trzy klatki schodowe te z kolei dają efekt echa, czyli niosą wszelkie dźwięki dalej, co w praktyce jest mało przyjemne. Co natomiast z domkiem parterowym? Jest ono mniejszy od piętrowego o liczbę kondygnacji może mieć poddasze użytkowe lub nie, jeśli jest zwykłą porterówką wówczas oszczędzamy nawet na klatce schodowej. W takim jednak rozplanowaniu wszystkie pokoje znajdują się na jednym poziomie, co wpływa na intymność jego mieszkańców,

Prace geodezyjne

17 listopada 2014, w kategorii Działka i plany

Prace geodezyjne Przed przystąpieniem do budowania domu niezbędne jest wykonanie wszelkich prac geodezyjnych na gruncie przygotowanym pod budowę domu. Prace geodezyjne to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wykonywane jest przez przeszkolonych pracowników, którzy posiadają do tego celu specjalne przeszkolenie oraz wyposarzenie. Przy zakupie działki warto jest dowiedzieć się czy jest to grunt rolny, czy przystosowany do zabudowy mieszkalnej. Jest to podstawowy warunek do wybudowania domu. W przypadku, kiedy jest to jeszcze grunt rolny, zmuszeni jesteśmy udać się starostwa naszego miasta i zgłosić daną działkę do przekształcenia. Zajmuje to najczęściej kilka miesięcy, jednak po tym procesie nasza działka zyskuje na wartości. Biuro geodezyjne wybrane przez nas po przekształceniu ziemi zaczyna od wytrasowania działki, która będzie stanowiła naszą własność. Następnie ważne jest, aby dokładnie wytrasować na działce wszelkie zabudowania, jakie są przez nas wybrane. Najczęściej są to budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze. Ich liczebność zależy zwykle od wielkości posiadanego przez nas gruntu. Po wykonaniu prac geodezyjnych możemy przystąpić do prac budowlanych, jednak ściśle pilnując wytyczonych punktów.