Wpisy z kategorii ‘Działka i plany’

Początek prac budowlanych Po dopełnieniu wszelkich spraw papierkowych możemy w końcu przystąpić do prac budowlanych. Na samym początku musi bardzo dokładnie zadbać o przygotowanie gruntu pod nasz budynek. Istnieje kilka modeli rozpoczynania prac budowlanych, a w tym artykule zajmiemy się modelem tradycyjnym. Zgodnie z tradycją potrzebne nam będzie kilka maszyn, które znacznie ułatwią nam przygotowanie gruntu. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest zebranie warstwy humusu z działki. Humus to rodzaj czarnej ziemi, która nie nadaje się do prac budowlanych. Warto jednak pamiętać, aby nie pozbywać się tej ziemi, ponieważ przyda nam się ona później, kiedy będziemy prostować działkę, czy urządzać warzywniak lub ogródek ozdobny. Kiedy w miejscu bodowy domu powstał dół, na którego dnie znajduje się żółta ziemia możemy zacząć przygotowywać fundamentu. Możemy zagłębić się dodatkowo na wielkość ław fundamentowych, lub możemy przygotować szalunki zewnętrzne, w których to wykonamy ławę. Wybór metody zwykle zależy od wilgoci jaka panuje na działce, zagłębienie się w ziemi jest metodą szybszą i tańszą, w przypadku kiedy mamy wysoki poziom wilgoci na działce, jedynym rozwiązaniem jest założenie odwodnienia w dole i szalowanie ław za pomocą desek lub stalowych szalunków.

Prace geodezyjne

17 listopada 2014, w kategorii Działka i plany

Prace geodezyjne Przed przystąpieniem do budowania domu niezbędne jest wykonanie wszelkich prac geodezyjnych na gruncie przygotowanym pod budowę domu. Prace geodezyjne to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wykonywane jest przez przeszkolonych pracowników, którzy posiadają do tego celu specjalne przeszkolenie oraz wyposarzenie. Przy zakupie działki warto jest dowiedzieć się czy jest to grunt rolny, czy przystosowany do zabudowy mieszkalnej. Jest to podstawowy warunek do wybudowania domu. W przypadku, kiedy jest to jeszcze grunt rolny, zmuszeni jesteśmy udać się starostwa naszego miasta i zgłosić daną działkę do przekształcenia. Zajmuje to najczęściej kilka miesięcy, jednak po tym procesie nasza działka zyskuje na wartości. Biuro geodezyjne wybrane przez nas po przekształceniu ziemi zaczyna od wytrasowania działki, która będzie stanowiła naszą własność. Następnie ważne jest, aby dokładnie wytrasować na działce wszelkie zabudowania, jakie są przez nas wybrane. Najczęściej są to budynek mieszkalny oraz budynki gospodarcze. Ich liczebność zależy zwykle od wielkości posiadanego przez nas gruntu. Po wykonaniu prac geodezyjnych możemy przystąpić do prac budowlanych, jednak ściśle pilnując wytyczonych punktów.

Zalety małej działki

3 listopada 2014, w kategorii Działka i plany

Zalety małej działki Decydując się na wybudowanie domu poprzedzone zawsze jest zakupem działki. Podczas wyboru rodzaju działki zawsze towarzyszy nam wiele problemów i rozterek. Należy rozważyć wiele cech, jakie posiada każda działka. Wielkość działki może przynieść nam wiele korzyści lub wręcz przeciwnie, sprawić, że stanie się ona dla nas uciążliwa i problematyczne. W tym artykule postaramy się opisać zalety posiadania małej działki. Minimalizm w tych czasach to bardzo modny trend, który panuje zwykle w społeczeństwie klasy średniej. Wybór małej działki również często poprzedzony jest powodami finansowymi. W zależności od ulokowania danej działki jej cena może się drastycznie różnić. W okolicy większych miast cena gruntów pod zabudowę sięga tysiąca złotych za metr kwadratowy powierzchni, natomiast w przypadku działek położonych na wsiach ceny sięgają maksymalnie kilku tysięcy za ar. Małe działki w ewidencji to te, których powierzchnia nie przekracza pięciu arów powierzchni. Jest to jednak wystarczająca powierzchnia na ulokowanie domu jednorodzinnego. Zagospodarowania małego sadu oraz warzywniaka. Mała działka to również niskie podatki, a obecnie jest to jedna z najważniejszych zalet. Warto również wspomnieć o łatwości utrzymania porządku na małym gruncie.

Zakup wielkiej działki

26 października 2014, w kategorii Działka i plany

Zakup wielkiej działki Posiadanie wielkiej działki to w czasach dzisiejszych wielki przywilej. Wielkie działki to te, które posiadają ponad kilkanaście arów powierzchni. Działki mieszkalne w zależności od zasobności portfela inwestora mogą mieć również kilka hektarów, jednak jest to ogromny wydatek, na który stać jedynie niewielką część społeczeństwa. Szczęśliwi posiadacze wielkich działek bardzo często dostają te grunty w spadku. Taki model zwykle widuje się na wsiach, gdzie z ojca na syna przepisywane są grunty w celu utrzymania i rozwoju gospodarstwa. Po mimo wielkiego rozmiaru, działki takie często posiadają powtarzalny podział. Część pod dom mieszkalny, część ogrodową, oraz część pod las i sad. Posiadanie tak podzielonej działki to bardzo wielki komfort. Niestety posiadanie tak wielkiego gruntu jest obarczone wieloma dyskomfortami. Należy do nich zaliczyć dość wysoki podatek od gruntów. Należy też włożyć wiele pracy w utrzymanie porządku na takiej działce, co zwykle wymaga od posiadanie maszyn, które przyspieszają prace ogrodnicze. Koszenie trawy za pomocą małej kosiarki mogłoby pochłonąć kilka tygodni naszej pracy. Posiadacze wielkich działek, nie muszą się również martwić o miejsce na własne dobra, jak samochody, motory czy inne maszyny.