Wpisy z kategorii ‘Stan surowy otwarty’

Izolacja fundamentów Fundamenty to element pośredni pomiędzy glebą, a murami naszego budynku. Jak się pewnie domyślacie, fundamenty muszą być bardzo mocne i wytrzymałe, ponieważ to właśnie na nich opiera się cały ciężar naszego budynku. Fundamenty to ta część domu, która niemalże cała zakopana jest w ziemi. Jest to bardzo istotne, ponieważ gleba ma swoje właściwości. Chodzi tutaj dokładnie o przewodzenie wilgoci. Budynek mieszkalny jednak jest stosunkowo wrażliwy na nadmierną wilgoć, a co gorsza jej zbyt wielka ilość wpływa również szkodliwie na mieszkańców. Należy, więc jak najlepiej izolować budynek przed wilgocią. Pierwszym etapem jest naturalnie izolowanie fundamentów, dzięki czemu mury budynku będą zabezpieczone względem dolnej powierzchni. Izolowanie fundamentów wymagane jest nie tylko na ich wierzchu, ale również po ich zewnętrznej stronie. Po wybudowaniu podwali, a przed ich zasypaniem należy posmarować ich powierzchnię za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Izolacja dostępna w sprzedaży zwykle swój skład opiera na kauczuku, dzięki czemu jej warstwa jest trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Następnie bardzo ważne jest, aby pomiędzy fundament, a mury położyć izolację poziomą, zwykle stosuje się papę lub związki chemiczne typu Botazit.

Strop tradycyjny

11 grudnia 2014, w kategorii Stan surowy otwarty

Strop tradycyjny Zalewanie stropu w sposób tradycyjny to bardzo pracochłonne zajęcie, jednak zdecydowanie najbardziej popularne i w czasach obecnych najtańsze. Metoda tradycyjne przed samym procesem zalewania płyty betonowej wymaga od nas bardzo wielu przygotowań. Podstawowym zajęciem jest szalowanie powierzchni, na której następnie wykonamy kolejne prace. Szalowanie możemy wykonywać na dwa sposoby, w sposób tradycyjny oraz nowatorski. Coraz popularniejszy staje się sposób nowatorski, który wykorzystuje nowoczesne szalunki metalowe. Dzięki wielkim powierzchniom płyt stalowych strop wygląda niemalże idealnie, co znacznie ułatwia kolejne prace wykończeniowe. Płyty stalowe są podparte stemplami stalowymi, które posiadają płynną regulację. Jest to niebywałe ułatwienie całego procesu, ponieważ w niespełna kilka dni możemy wykonać szalunek stropu. W metodzie tradycyjne do przygotowania powierzchni używa się desek szalunkowych, w przeciwieństwie do szalunków stalowych deski musimy kupić, ponieważ nikt nie prowadzi wypożyczalni desek. Z jednego metra sześciennego desek szalunkowych możemy pokryć czterdzieści metrów kwadratowych powierzchni stropu, a więc w przypadku stu metrowego stropu będziemy potrzebowali około trzech kubików desek.

Przygotowanie ścian do zalewania stropu Wymurowane ściany muszą być odpowiednio przygotowane przed przystąpieniem do zalewania stropu. Oczywiście strop jest to płyta betonowa, która przykrywa dane piętro budynku. W nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych projektuje się wyłącznie jeden strop, co jest znacznym ułatwieniem dla murarzy, ale ogranicza powierzchnię mieszkalną budynku. Przygotowanie ścian i pozostałych elementów konstrukcyjnych do zalewania stropu jest generalnie formalnością, ponieważ nie wymaga od nas wiele pracy. Musimy jednak pamiętać, że źle przygotowanie przed zalewanie stropu przysporzy nam wielu problemów, z czego mogą wyniknąć kłopoty pod względem konstrukcyjnym. Bardzo ważne jest zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych, które wmurowane są w ściany przed dostaniem się do nich betonu. Zalanie kanałów skutkowało będzie brakiem wentylacji, a to w bardzo krótkim czasie spowoduje powstawanie ognisk wilgoci oraz grzybów. Wystarczy jedynie kanały wymurować niewiele powyżej ponad poziom stropu, a problem będzie rozwiązany. Kolejnym ważnym procesem jest zabezpieczenie komina dymnego, dzięki czemu ogrzewanie naszego budynku będzie bezproblemowe. Zablokowany komin dymny, będzie powodem, przez który nie uda nam się uzyskać odbioru, a co za tym idzie nie będziemy mogli zamieszkać w naszym domu.

Kontynuacja fundamentów Zalanie ław fundamentowych to dopiero połowa sukcesu. Zbudowanie podwalin naszego domu to bardzo odpowiedzialne zajęcie, a każdy błąd czy niedociągnięcie może skutkować poważnym uszkodzeniem budynku. Po zalaniu zbrojonych ław fundamentowych betonem należy wymurować murek z bloczków betonowych do poziomu pierwszej kondygnacji. Tę funkcję możemy podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na murowanie w domu parterowym, oraz murowane w domu podpiwniczonym. W przypadku domu parterowego murowanie bloczków betonowych jest o wiele szybsze, a wynika to naturalnie z ich mniejszej ilości. Głębokość ławy fundamentowej w normalnych warunkach w przypadku domu parterowego nie przekracza metra dwudziestu centymetrów. Znaczy to, że wysokość murowanego fundamentu mieści się w jednym metrze. W przypadku domu podpiwniczonego ławę fundamentową zalewa się na większej głębokości, aby w miarę możliwości ukryć jak największą część piwnicy pod ziemią. Ma to na celu zmniejszenie wysokości budynku względem poziomu gleby. Mur z bloczków betonowych w domu podpiwniczonym musi być na tyle wysoki, aby zapewnił użytkową wysokość pomieszczeń, a jest to zwykle wysokość do dwóch metrów osiemdziesięciu pięciu centymetrów.

Firma murarska czy własnoręczna praca? Zatrudnić firmę murarską czy budować dom własnoręcznie? To pytanie zaprząta głowę bardzo dużej ilości inwestorów, jednak należy pamiętać, że decyzja nie należy wyłącznie do niego, ale jest składową bardzo wielu czynników. Przed podjęciem decyzji należy rozważyć je wszystkie, aby nie popełnić błędu, którego z pewnością będziemy żałować. Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, to czy posiadamy odpowiednie zdolności, które pozwolą nam murować nasz dom. Bardzo ważny jest również zasób wolego czasu, ponieważ murowanie domu to proces niezwykle pracochłonny. W przypadku pracy minimum dwóch murarzy z pomocnikami, skończenie murowanie domu jednorodzinnego to zwykle kwestia kilku tygodni, a przy wymagającej pracy niestety nie będziemy mogli sobie pozwolić na własnoręczną pracę. Rozważając to pytanie należy wziąć pod uwagę następujące zagadnienie. Jeżeli mamy dobrą pracę, a do murowania domu musimy wziąć odpowiednią ilość wolnego, to z pewnością będziemy mieli przerwę w zarobkach. Czyli generalnie pokryje nam się to z kosztami, które poniesiemy zatrudniając firmę budowlaną. Wiadomo, że fachowe usługi są kosztowne, ale niekiedy nie mamy innej możliwości. W przypadku skomplikowanych projektów, zatrudnienie fachowców jest niezbędne.

Nadproża na parterze

26 listopada 2014, w kategorii Stan surowy otwarty

Nadproża na parterze Ważnym etapem, który następuje zaraz po wymurowaniu ścian jest konstrukcja nadproży. Jest to element, który znajduje się bezpośrednio nad otworami okiennymi oraz nad drzwiami. Otwory okienne w czasach obecnych mają wymiar przekraczający półtora metra, a więc nadproże to spory kawał betonu wiszący w powietrzu. Z tego właśnie względu należy wykonać go bardzo starannie, aby uniknąć wszelkich problemów wynikających z błędów konstrukcyjnych. Budowanie nadproży można podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na budowanie z gotowych elementów, lub budowanie od podstaw, czyli metodą tradycyjną. W przypadku budowania nadproży gotowych, sprawa jest banalnie prosta, ponieważ wystarczy zamówić odpowiednie rozmiary elementów, połączyć je niewielką ilością stali, a następnie zalać betonem. W przypadku metody tradycyjnej proces jest bardziej skomplikowany, ponieważ samo zalewanie betonem poprzedzone jest zbudowanie szalunku i odpowiedniemu uzbrojeniu stalą. Budowanie szalunków najczęściej wykorzystuje deski w celu zbudowania koryta. Następnie w przygotowanym korycie umieszczamy belki stalowe o gęstości uzależnionej od długości nadproża. W przypadku kilkumetrowych nadproży należy użyć prętów o średnicy powyżej szesnastu milimetrów.

Fundamenty od strony technicznej Fundamenty to pierwszy krok w budowie każdego budynku, są one bardzo ważne, a więc należy je wykonać starannie i zgodnie z wszelkimi normami prawa budowlanego. Kupując projekt naszego domu, musimy sprawdzić czy zawarta w nim specyfikacja techniczna jest dokładna. Jeżeli będziemy zadowoleni z planu, oraz nasz nadzór budowlany zaakceptuje wszelkie wytyczne możemy przystąpić do ich wykonania. Po utworzeniu odpowiednich szalunków, kolejnym krokiem w budowaniu ławy fundamentowej jest zbrojenie. Wykonanie zbrojenia jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, ponieważ od jego dokładności będzie zależała wytrzymałość ławy na obciążenia mechaniczne. Ważne jest, aby grunt pod ławę był utwardzony, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie ona opuszczała się niżej względem pozostałych części ławy, co grozi jej pęknięciem. Zbrojenie ławy w zależności od jej wielkości wykonuje się zwykle z prętów stalowych wykonanych w specyfikacji żebrowanej. Ich grubość w przypadku domów jednorodzinnych to najczęściej dwanaście milimetrów. Belki zbrojeniowe w normalnych warunkach buduje się z czterech prętów o przekroju dwanaście milimetrów, powiązanych ze sobą strzemionami wykonanymi z prętów o przekroju sześć milimetrów. Ich gęstość zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Zagęszczenie możemy zaobserwować w narożnikach oraz łączeniu poszczególnych belek.