Początek prac budowlanych Po dopełnieniu wszelkich spraw papierkowych możemy w końcu przystąpić do prac budowlanych. Na samym początku musi bardzo dokładnie zadbać o przygotowanie gruntu pod nasz budynek. Istnieje kilka modeli rozpoczynania prac budowlanych, a w tym artykule zajmiemy się modelem tradycyjnym. Zgodnie z tradycją potrzebne nam będzie kilka maszyn, które znacznie ułatwią nam przygotowanie gruntu. Pierwszym i bardzo ważnym krokiem jest zebranie warstwy humusu z działki. Humus to rodzaj czarnej ziemi, która nie nadaje się do prac budowlanych. Warto jednak pamiętać, aby nie pozbywać się tej ziemi, ponieważ przyda nam się ona później, kiedy będziemy prostować działkę, czy urządzać warzywniak lub ogródek ozdobny. Kiedy w miejscu bodowy domu powstał dół, na którego dnie znajduje się żółta ziemia możemy zacząć przygotowywać fundamentu. Możemy zagłębić się dodatkowo na wielkość ław fundamentowych, lub możemy przygotować szalunki zewnętrzne, w których to wykonamy ławę. Wybór metody zwykle zależy od wilgoci jaka panuje na działce, zagłębienie się w ziemi jest metodą szybszą i tańszą, w przypadku kiedy mamy wysoki poziom wilgoci na działce, jedynym rozwiązaniem jest założenie odwodnienia w dole i szalowanie ław za pomocą desek lub stalowych szalunków.

Kontynuacja fundamentów Zalanie ław fundamentowych to dopiero połowa sukcesu. Zbudowanie podwalin naszego domu to bardzo odpowiedzialne zajęcie, a każdy błąd czy niedociągnięcie może skutkować poważnym uszkodzeniem budynku. Po zalaniu zbrojonych ław fundamentowych betonem należy wymurować murek z bloczków betonowych do poziomu pierwszej kondygnacji. Tę funkcję możemy podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie na murowanie w domu parterowym, oraz murowane w domu podpiwniczonym. W przypadku domu parterowego murowanie bloczków betonowych jest o wiele szybsze, a wynika to naturalnie z ich mniejszej ilości. Głębokość ławy fundamentowej w normalnych warunkach w przypadku domu parterowego nie przekracza metra dwudziestu centymetrów. Znaczy to, że wysokość murowanego fundamentu mieści się w jednym metrze. W przypadku domu podpiwniczonego ławę fundamentową zalewa się na większej głębokości, aby w miarę możliwości ukryć jak największą część piwnicy pod ziemią. Ma to na celu zmniejszenie wysokości budynku względem poziomu gleby. Mur z bloczków betonowych w domu podpiwniczonym musi być na tyle wysoki, aby zapewnił użytkową wysokość pomieszczeń, a jest to zwykle wysokość do dwóch metrów osiemdziesięciu pięciu centymetrów.

Fundamenty od strony technicznej Fundamenty to pierwszy krok w budowie każdego budynku, są one bardzo ważne, a więc należy je wykonać starannie i zgodnie z wszelkimi normami prawa budowlanego. Kupując projekt naszego domu, musimy sprawdzić czy zawarta w nim specyfikacja techniczna jest dokładna. Jeżeli będziemy zadowoleni z planu, oraz nasz nadzór budowlany zaakceptuje wszelkie wytyczne możemy przystąpić do ich wykonania. Po utworzeniu odpowiednich szalunków, kolejnym krokiem w budowaniu ławy fundamentowej jest zbrojenie. Wykonanie zbrojenia jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, ponieważ od jego dokładności będzie zależała wytrzymałość ławy na obciążenia mechaniczne. Ważne jest, aby grunt pod ławę był utwardzony, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie ona opuszczała się niżej względem pozostałych części ławy, co grozi jej pęknięciem. Zbrojenie ławy w zależności od jej wielkości wykonuje się zwykle z prętów stalowych wykonanych w specyfikacji żebrowanej. Ich grubość w przypadku domów jednorodzinnych to najczęściej dwanaście milimetrów. Belki zbrojeniowe w normalnych warunkach buduje się z czterech prętów o przekroju dwanaście milimetrów, powiązanych ze sobą strzemionami wykonanymi z prętów o przekroju sześć milimetrów. Ich gęstość zwykle nie przekracza kilkudziesięciu centymetrów. Zagęszczenie możemy zaobserwować w narożnikach oraz łączeniu poszczególnych belek.