Strop tradycyjny

11 grudnia 2014, w kategorii Stan surowy otwarty

Strop tradycyjny Zalewanie stropu w sposób tradycyjny to bardzo pracochłonne zajęcie, jednak zdecydowanie najbardziej popularne i w czasach obecnych najtańsze. Metoda tradycyjne przed samym procesem zalewania płyty betonowej wymaga od nas bardzo wielu przygotowań. Podstawowym zajęciem jest szalowanie powierzchni, na której następnie wykonamy kolejne prace. Szalowanie możemy wykonywać na dwa sposoby, w sposób tradycyjny oraz nowatorski. Coraz popularniejszy staje się sposób nowatorski, który wykorzystuje nowoczesne szalunki metalowe. Dzięki wielkim powierzchniom płyt stalowych strop wygląda niemalże idealnie, co znacznie ułatwia kolejne prace wykończeniowe. Płyty stalowe są podparte stemplami stalowymi, które posiadają płynną regulację. Jest to niebywałe ułatwienie całego procesu, ponieważ w niespełna kilka dni możemy wykonać szalunek stropu. W metodzie tradycyjne do przygotowania powierzchni używa się desek szalunkowych, w przeciwieństwie do szalunków stalowych deski musimy kupić, ponieważ nikt nie prowadzi wypożyczalni desek. Z jednego metra sześciennego desek szalunkowych możemy pokryć czterdzieści metrów kwadratowych powierzchni stropu, a więc w przypadku stu metrowego stropu będziemy potrzebowali około trzech kubików desek.

Przygotowanie ścian do zalewania stropu Wymurowane ściany muszą być odpowiednio przygotowane przed przystąpieniem do zalewania stropu. Oczywiście strop jest to płyta betonowa, która przykrywa dane piętro budynku. W nowoczesnych projektach domów jednorodzinnych projektuje się wyłącznie jeden strop, co jest znacznym ułatwieniem dla murarzy, ale ogranicza powierzchnię mieszkalną budynku. Przygotowanie ścian i pozostałych elementów konstrukcyjnych do zalewania stropu jest generalnie formalnością, ponieważ nie wymaga od nas wiele pracy. Musimy jednak pamiętać, że źle przygotowanie przed zalewanie stropu przysporzy nam wielu problemów, z czego mogą wyniknąć kłopoty pod względem konstrukcyjnym. Bardzo ważne jest zabezpieczenie kanałów wentylacyjnych, które wmurowane są w ściany przed dostaniem się do nich betonu. Zalanie kanałów skutkowało będzie brakiem wentylacji, a to w bardzo krótkim czasie spowoduje powstawanie ognisk wilgoci oraz grzybów. Wystarczy jedynie kanały wymurować niewiele powyżej ponad poziom stropu, a problem będzie rozwiązany. Kolejnym ważnym procesem jest zabezpieczenie komina dymnego, dzięki czemu ogrzewanie naszego budynku będzie bezproblemowe. Zablokowany komin dymny, będzie powodem, przez który nie uda nam się uzyskać odbioru, a co za tym idzie nie będziemy mogli zamieszkać w naszym domu.

Zbrojenie stropu tradycyjnego

16 listopada 2014, w kategorii Stan surowy otwarty

Zbrojenie stropu tradycyjnego Strop tradycyjne ze względu na proces technologiczny jego tworzenia musi mieć przygotowane bardzo dokładne zbrojenie. Na szczęście prywatni inwestorzy nie muszą zaprzątać sobie głowy jego planowaniem, ponieważ w zakupionym przez nas projekcie zawsze jest odpowiednia specyfikacja, która poparta jest dokładnymi wyliczeniami. Jest to naturalnie wymagane, aby uzyskać pozwolenie na budowę, a inwestorowi pozostaje jedynie ściśle trzymać się wytycznych zawartych w danym planie. W tym artykule weźmiemy pod uwagę tradycyjny dom jednorodzinny, którego wielkość stropu nie przekracza stu trzydziestu metrów kwadratowych powierzchni. Zbrojenie w zależności od wielkości otwartych przestrzeni, nad jakimi będzie wisiał strop wykonuje się z odpowiedniej grubości prętów stalowych. W chwili, kiedy pomieszczenia są wielkie, a strop nie jest podparty żadnym filarem wymagane są podciągi. Jest to belka betonowa, zbrojona dodatkowymi prętami, której górna część jest integralna ze stropem. Pomaga to znacznie wzmocnić konstrukcję, czyli bezpośredni wpływa to a bezpieczeństwo domowników. W przypadku domu z jednym stropem stosuje się kratę jednostronnie zbrojoną prętem żebrowanym o przekroju dwanaście milimetrów, a w drugą stronę stosuje się rozprowadzający pręt sześć milimetrów. W chwili, kiedy dom posiada więcej stropów, pierwszy z nich musi być zbrojony dwustronnie prętem minimum dwanaście milimetrów.

Szalowanie stropu tradycyjnego Szalowanie stropu to bardzo ważne i odpowiedzialne zajęcie, ponieważ, od jakości jego wykonania będzie bardzo wiele zależało. Szalowanie rozpoczynamy od przygotowania odpowiednich elementów, a mianowicie potrzebne nam będą deki szalunkowe, stemple budowlane oraz rygi drewniane. Wszystkie elementy będziemy mogli kupić u każdego stolarza, który zajmuje się produkcją więźby dachowej. Pierwszym krokiem jest dostosowanie długości stempli budowlanych. W przypadku, jeżeli mamy stemple drewniane, wystarczy je ściąć na odpowiednią długość, dzięki czemu strop będzie miał odpowiednią płaszczyznę. Regulację wysokości stempli wykonuje się za pomocą klinów drewnianych, które możemy wyprodukować sami, jeżeli posiadamy odpowiedni materiał oraz piłę tarczową. Na ówcześnie przygotowanych stemplach układamy rygi drewniane, które jednocześnie wyznaczą powierzchnię na układanie desek. Bardzo popularnym trendem staje się produkcja podwójnych ryg, a mianowicie polega to na tym, iż taką rygę, możemy następnie przeciąć na pół, dzięki czemu zyskamy podwójną ilość łat, które wykorzystamy na dachu. Rygi muszą być układane zawsze po krótszej osi pomieszczenia. Końcowym krokiem szalowania stropu jest szczelne układanie desek, które będą miały bezpośredni kontakt z betonem.